Про компнанію Каталог продукції   Статті Контакти   Карта сайту
 

ТОВ «ПанаФарб»

51921, Україна
Дніпропетровськая обл.
м. Дніпродзержинск
вул. Залізнична, 60
067 561-80-36

Home Статті Як класифікуються фарби
Як класифікуються фарби

За призначенням фарби умовно діляться на фасадні та інтерьерні, або для внутрішніх і зовнішніх робіт. Залежно від умов експлуатації і застосування класифікація лакофарбових покриттів виглядає складніше: атмосферостійкі, обмежено атмосферостійкі, водостійкі, термостійкі, хімічно стійкі й т.д. (усього тут налічується 9 груп).

По зовнішньомувигляду лакофарбові матеріали можна розділити на три групи:

• прозорі покриття;

• дисперсійні фарби;

• непрозорі емалі.

Під прозорими покриттями мають на увазі захисні лазурі (глазурі), просочувальні засоби й прозорі лаки. Вони можуть містити добавки пігментів і виявляти природну структуру дерева. При цьому подібні покриття мають високу паропроницаємість, що сприяє видаленню вологи з обробленої ними поверхні. Як правило, у їх склад входять речовини, що виконують роль ультрафіолетового фільтра. Оброблене дерево здобуває захист від руйнування під дією сонячного світла та стійкість до старіння.

Дисперсійні фарби (акрилові) в останні роки користуються все більшою популярністю. У них як розчинник використується вода, а в якості сполучного - найчастіше акрилати або їх сополімеры. За рубежем їхня частка досягає 80-85% загального обсягу виробництва ЛКМ. Покриття, отримані в результаті нанесення таких фарб, відрізняє атмосферо-, водо - і кольоростійкість, до того ж вони паропроницаємі, тобто дерев'яні елементи «дихають». Після нанесення на поверхню й утворення плівки їхній розчинник (вода) випаровується, у результаті чого фарби стають морозостійкими.

Непрозорі емалі. З появою воднодисперсійних фарб застосування традиційних лаків і емалей значно знизилося, хоча вони як і раніше користуються популярністю завдяки високій якості покриттів, простоті й зручності застосування. Їхні основні недоліки - токсичність і пожежонебезпека. Серед фарб на органічних розчинниках найбільш популярні алкидні, вінилхлоридні, акрилові, поліуретанові й деякі інші.

Завдяки тому що фарби являють собою складні системи, у які входять різні компоненти: наповнювачі, що зв'язують (плівкоутворювальні), розчинники, пластифікатори, пігменти й сикативи, вони класифікуються й по складу.

Плівкоутворювальні речовини є найважливішоїої частиною фарб, оскільки від їхніх властивостей значною мірою залежить швидкість отвердіння, міцність і довговічність плівки, що утворилася, тобто весь комплекс малярських властивостей фарби. Сучасні сполучні являють собою або спеціальним образом оброблені рослинні масла (оліфи), або синтетичні високомолекулярні з'єднання (синтетичні й деякі інші полімери й сополімеры), що й дає фарбі її «ім'я» -масляна, алкидна, латексна й т.д.

Тепер перейдемо до класифікації по видах фарб. По «складу» ЛКМ можна підрозділити на водорозчинні, органорозчинні й порошкові, а усередині перших двох груп, залежно від використовуваної основи, на алкидні, силікатні, клейові й емульсійні. Найбільший інтерес для споживачів, у більшості випадків, представляють водно-дисперсійні фарби, серед яких найбільш відомі полівінилацетатні (на основі емульсії ПВА), на основі стирол-бутадієнового й інших латексів, а також акрилатні. Їхня основна перевага полягає в тому, що сполучні, в їхньому складі, дисперговані у вигляді дрібних часток у водяному розчині захисного колоїду (такі дисперговані системи прийнято називати емульсіями).

Усі водно-дисперсійні фарби нетоксичні, легко розводяться водою, швидко сохнуть. Ними офарблюють бетонні, кам'яні, дерев'яні поверхні, але не металеві - фарба може викликати їхню корозію. Особливо ефективно їхнє нанесення на пористі підстави, наприклад, на штукатурку, щоправда, попередньо поґрунтовану.

Клейові фарби складаються із суспензії пігментів і наповнювачів у водяних розчинах крохмалю, клеїв тваринного походження й деяких органічних полімерів: ефіру целюлози, крохмалю, полівінілового спирту, казеїну., По властивостях вони близькі до емульсійних, але на відміну від них менш стійкі до вологи. Тому застосовні в основному для фарбування сухих приміщень. Утворять пористі, як правило неводостійкі, покриття з гарними декоративними властивостями.

Фахівці класифікують водорозчинні фарби у такий спосіб:

• на основі водної дисперсії акрилових смол;

• на основі «рідкого калійного скла» (силікатні фарби);

• на основі водної дисперсії силіконових смол (силіконові фарби);

• мінеральні фарби на основі цементу й гашеної вапни (цементні й вапняні фарби).

Акрилові (акрилатні) фарби - це розчини поліакрилатів або їхніх похідних в органічних розчинниках або дисперсії (емульсії) у воді. Утворені ними покриття відрізняє висока світло-, атмосферо - і водостійкість. Після нанесення на поверхню і утворення плівки їхній розчинник (вода) випаровується, у результаті чого фарби стають морозостійкими. Акрилові фарби ідеально підходять як для внутрішніх, так і для зовнішніх робіт. Вони прекрасно змішуються й кольоруються, утворюючи величезну (більше 2000 відтінків) колірну гаму.

Силіконові фарби поєднують у собі кращі властивості акрилових і силікатних фарб. Насамперед, це стосується паропроніцаємості, що у силіконових фарб приблизно така ж, як у силікатних. Однак, на відміну від силікатних фарб, вони утворять водонепроникну плівку, що не викликає поверхневих напруг на підложці, що дуже важливо при фарбуванні оштукатурених поверхонь.